zoeken

Metro Oostlijn

DNA startpunt voor renovatie

Architectenbureau GROUP A en multi-disciplinair ontwerpbureau Fabrique hebben, in combinatie, de Europese aanbesteding voor de renovatie van de Oostlijn van de Amsterdamse Metro gewonnen. Het voorstel van GROUP A en Fabrique gaat volgens de jury ‘terug naar de basis van het oorspronkelijke ontwerp’, maar is ook ‘een visie op de toekomst’, en daarmee hèt antwoord op de vraag van de opdrachtgever.

Meer Minder

De Oostlijn loopt deels ondergronds, deels bovengronds, van het Centraal Station naar Amsterdam Zuid-Oost. Het brutalistische ontwerp voor de Oostlijn, van de hand van architecten Spängberg en Van Rhijn, dateert uit de jaren zeventig; het oorspronkelijke concept is in de loop de jaren echter sterk verrommeld, en niet meer toegerust op veranderingen in de toekomst. De opdracht omvat de herinrichting van de ondergrondse perrons, de verdeelhallen en de ingangspartijen van zestien stations. Voor de aanbesteding zijn we gevraagd onze visie te illustreren aan de hand van twee voorbeeldstations: het ondergrondse station Wibautstraat, en het bovengrondse station Bullewijk.

Het doel van de renovatie is volgens GROUP A/Fabrique het creëren van een eigentijdse metro die goed functioneert, overzichtelijk is en prettig om te gebruiken. Dit wordt gerealiseerd zonder het oorspronkelijke karakter van de metro te ontkennen. Dit ‘DNA’ vormt juist een solide en rustige achtergrond. Door indirecte verlichting van deze achtergrond wordt de ruimte op een comfortabele manier voelbaar. Lichtaccenten en vides op de juiste plaatsen zorgen voor de oriëntatie van de reiziger. Tenslotte worden alle ‘verrommelende’ elementen samengebracht en geïntegreerd in clusters. Deze clusters zorgen voor helderheid en kleur. Zij zijn aanpasbaar voor veranderingen in de toekomst. Door deze ingrepen wordt de metro weer helder en fris, en een comfortabele aanvulling op de openbare ruimte van Amsterdam.

Feiten op een rij

Opdrachtgever

Dienst Metro Amsterdam

Opgave

Renovatie 16 metro stations Oostlijn

Locatie

Metro Oostlijn, Amsterdam, NL

Omvang

16 stations

Functie

Metrostations

Start ontwerp

Mei 2009

Start bouw

April 2016

Opgeleverd

2018

Fotografie

DigiDaan

In samenwerking met

Fabrique

In samenwerking met

Atelier René Knip
Meer feiten Minder feiten

De makers van dit project

Maarten van Bremen
Maarten van Bremen
maarten@groupa.nl

Architect | Partner

Adam Visser
Adam Visser
adam@groupa.nl

Architect | Partner

Folkert van Hagen
Folkert van Hagen
folkert@groupa.nl

Architect | Partner

Maarten Lever
Maarten Lever
maartenlever@groupa.nl

Architect | Projectleider

Pia Fischer
Pia Fischer
pia@groupa.nl

Architect | Projectleider

Bas Cuppen
Bas Cuppen
bas@groupa.nl

Bouwkundige

Xander van Dijk
Xander van Dijk
xander@groupa.nl

Architect

Dennis Berger
Dennis Berger
dennis@groupa.nl

Bouwkundige

Frank Deltrap
Frank Deltrap
frank@groupa.nl

Architect | Projectleider

Chris Woltjes
Chris Woltjes
chris@groupa.nl

Architect | Projectleider

Suzanne Linders
no-profile-image
Susana Ayres
no-profile-image
Kenny Kwong
no-profile-image
Richard Bax
no-profile-image
Tuomas Jarvinen
no-profile-image
Tuomas Jarvinen
Engin Kinsiz
no-profile-image
Anna Szczegielniak
no-profile-image
Qian Ren
no-profile-image
Jacek Szczegielniak
no-profile-image
Jacek Szczegielniak
Externe betrokkenen
Loading...